מהספסל ליד הבית ועד למאפיה

// סיפורו של אלון

לפעמים גם אנחנו תוהים אם זה יצליח, כי זה נראה לנו רחוק כל כך. תמי שמואל רכזת תעסוקה נתמכת "בית חם" באזור חיפה והקריות, משתפת אותנו בסיפור שהיה נראה חסר סיכוי בהתחלה אבל מראה שההשקעה והאמונה משתלמים בסוף!

כשנפגשתי עם אלון (שם בדוי) הכרתי בחור שקט ומופנם, מוגדר על הרצף האוטיסטי. אמו הייתה הדמות הנוכחת והתאמצתי לדובב גם אותו שיהיה מעורב בתהליך. אלון למד במסגרת רגילה עם סייע משלב ללא טיפול מקצועי. בסיום לימודיו ניסה להשתלב בהוסטל אך עזב לאחר שבועיים, וכך נשאר משך שנתיים בבית ללא מעש. מראהו היה מובס כמי שחש לבד בעולם ללא מקום לבטא את עצמו ואת תחושותיו, ללא חברים ובניתוק מסביבתו. הוא מאד רצה לעבוד אך היה חסר מיומנויות בסיסיות. הוא לא יצא לבד אפילו למכולת ולא ידע להתנהל עם כסף. אפילו בקניון נהגו לתפוס לו את היד כדי שלא יסתובב לבד. התייחסו אליו כאל ילד קטן…

אלון הופיע למפגשים הראשונים בסמוך לביתו עם לבוש ביתי כולל נעלי קרוקס הגדולות למידותיו, והסתובב סחור סחור ללא הפסקה. הוא טען שלא מכיר שום מקצוע, אך כשהראיתי לו תמונות של מקצועות שונים, הוא ידע לפרטי פרטים במה מדובר, מה שנתן לי אינדיקציה חלקית על הפער בין מה שהוא חושב על עצמו לבין יכולותיו במציאות.

עם הזמן, עזרנו לו לצאת מקונכיתו, להרחיב את טווח נסיעותיו והוא התחיל להתלבש בהתאם. הוא נפתח וכך גילינו שהוא מלא בשאלות, ברצון לחקור את סביבתו ולהצליח, כמו ילד קטן שפתאום נתנו לו מקום להיות הוא בעצמו! התחברתי אליו עוד ועוד אך השאלה עמדה תלויה באוויר: האם הוא יוכל להשתלב בעבודה כשרמת תפקודו העצמאי נמוך כל כך ומה עוד – בביתו התקשו להעניק לו תמיכה ופרגון שהוא היה זקוק לו כל כך…

יחד בחנו את סוגי העבודות שבשוק כדי לגלות למה הוא מתחבר תוך זיהוי כישורים אישיים. השקענו בתקשורת בין אישית, שידעו בסביבה מה יש לו לומר לאחר שרוב הזמן פשוט נהג לומר "לא חשוב" – הוא מזמן התייאש מלהביע את דעתו. תרגלנו מיומנויות ביצוע כמו עצמאות, ניידות, הנעה פנימית ועוד. אלון התקדם והחל לחוש את טעם ההצלחה.

הרושם הראשוני של אלון לא שיקף את יכולותיו האמתיות. הוא ממש נכנס לי ללב והאמנתי בו אך מכיוון שהסביבה הייתה כ"כ סקפטית לגביו, תהיתי לעצמי "איזה מעסיק יסכים לקחת אותו בכלל…" עשינו סיבוב מעסיקים והתגובה הראשונה שאלון חווה היתה ממעסיק שהסתכל עליו מלמעלה למטה ואמר "אני לא מעסיק כאן אנשים כאלה". כמה כאבנו! אך לא ויתרתי. הבנתי שאלון חייב הזדמנות ראשונית ורק צריך למצוא מעסיק שייתן לו צ'אנס. נתתי לאלון משימה – להכין רשימת עסקים ליד ביתו שנראה לו שיכול לעבוד בהם. בפגישה הבאה הוא הציג לי רשימה כולל מאפייה באזור.

במאפייה ההיא גיליתי איש נפלא, פתוח מאד לקבל את אלון לעבודה וכבר בשבוע שאחרי, התקיימה פגישה היכרות. אלון התחיל לעבוד שם! בהתחלה הייתי אתו כל יום. למרות שהיו הרבה משימות בסיסיות שאלון עדיין לא הכיר, המעסיק היה סבלני בצורה לא רגילה. הוא התחבר לאלון, ראה את היכולות שלו ושיבח אותו. כעת אלון סיים חודש ראשון בעבודה עם ראש מורם! יש לנו עוד כברת דרך לפנינו לשפר יכולות, אך אלון כבר חש סיפוק בעבודתו וגאה בעצמו. פתאום הוא מרגיש שהוא שווה, שיש לו מקום בעולם, שיש לו מה לתרום. גם אמא שלו מתחילה להעריך אותו והעובדת הסוציאלית, לקוחה באותה מאפיה, התרגשה לפגוש אותו מסדר מדפים ביעילות.

אני מסתכלת עליו ומבינה שכל אדם הוא הרבה מעבר למה שרואים בעיניים ואם יש רצון אמיתי, השקעה ואמונה בדרך, גם קשיים סבוכים יכולים להסתדר הרבה יותר טוב ממה שאנו מסוגלים לדמיין אפילו. אני משוכנעת שאלון עוד יפתיע את כולנו ביכולות שלו. עכשיו הוא כמו אפרוח שרק בקע מהביצה, לאט לאט נעמד על רגליו, פורש כנפיים, ומגלה שהוא יותר גדול ממה שהוא חשב!

סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של אלון

מעט לאחר שחרורו מאשפוז פסיכיאטרי, אימו חלתה במחלה קשה. יוסי טיפל בה בבית במסירות מופלאה, אך לדאבון לב כולם, לאחר כמה חודשים היא נפטרה….

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של יוני

יוני נכנס לחדר הורים לאט ובשקט… הוא לא רצה שאמא תשמע אפילו את נעלי הקרוקס שלו…
"שתישן …" חשק את שפתיו. מזמן יודע יוני שהשינה מיטיבה עם אמא.
"אבל היום… היום אמא הבטיחה שתקח אותי לים. הלכתי בעצמי לחנות ובחרתי גלגל ים אדום," מלמל יוני לעצמו… ויצא מהחדר.
היה זה הטיול הראשון אותו הבטיחה אוסנת, אימו של יוני, בחופשת הקיץ הארוכה… והנה הגיע השעה המיועדת והיא ישנה ….

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של רן

רן גדל בבית עם קשיים כלכלים קיצונים ובנוסף, אחיו אובחן כחולה סכיזופרניה ומאניה דיפרסיה קשה. המחלה התבטאה באלימות, קללות, זריקת חפצים על בני הבית ועוד…

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של עידו

את הסיפור הזה נתחיל ברשותכם מהסוף. עידו נשוי באושר ואב לבן מקסים. מרוויח משכורת מכובדת ומתגמלת בתפקידו כאיש קריאטיב במשרד פרסום מהגדולים בארץ…

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורה של אפרת

אפרת הייתה הנערה המוצלחת והיפה שתמיד כולם רצו בחברתה ובקרבתה. היא נישאה בגיל יחסית צעיר לחבר איתו הייתה כ-5 שנים .
החיים המשותפים גילו בפניה אדם שנראה שכלל לא הכירה משנותיהם המשותפות…

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של רמי

רמי נולד לסביבה עזובה – בית לא מתפקד, הורים לא בריאים בנפשם ועוני משווע. ככל שרמי, בעל הנפש העדינה והרגישה, גדל, כך התעמקו הצלקות הנפשיות. כאשר הוא הגיע לסף יכולת ההתמודדות….

קרא עוד »