האור שבלב

// סיפורה של מירי

מירי הייתה תינוקת מקסימה שנולדה להורים אוהבים ממעמד סוציואקונומי נמוך מאוד. משפחתה התגוררה בדרום תל אביב. הוריה היו עמלי כפיים שהזיעו רבות לפרנסם,  האם עבדה בניקיון בתים בזמן שהאב, נהג משאית, נעדר שעות ארוכות מהבית עקב עבודתו.

בחודשים לפני לידתה חלתה אמה של מירי במחלה ניוונית קשה, דבר שהקשה עליה את הטיפול בפעוטה לאחר הלידה. בעקבות זאת נאלץ האב לשהות זמן רב בבית על מנת לטפל באשתו החולה ובבתו התינוקת. המשבר הכלכלי הטיל צל של ייאוש על בני הבית, והמצב היה עגום עד מאד.

פתיל חייה של האם הצעירה המשיך לדעוך בעקביות עד לפטירתה הטראגית לאחר שלוש שנים. לבעל השכול לא היו כלים להתמודד עם האסון הכבד ומירי הקטנה נשארה בודדה, מופנמת ומוזנחת. הדחייה החברתית ממנה סבלה המשיכה לרדוף אותה כמו צל במשך כל שנות ילדותה ונערותה. אביה התדרדר לסמים קשים שגרמו לפגיעה חמורה בכבד. לאחר ניסיונות שיקום רבים שלמרבה הצער, הסתיימו בכישלון, נאלצו רשויות הרווחה להוציא את מירי מביתה. היא עברה לגור אצל משפחת אומנה שם, טיפלו בה במסירות והעניקו לה את החום והאהבה שכל כך חסרו לה.  

אך גם שם המשיך המזל הרע לרדוף את היתומה הצעירה. מירי עברה התעללות משך תקופה ארוכה ע"י דוד המשפחה האומנת, שגילויי חיבה המזויפים שלו היוו מענה מחריד לחום שהיתה זקוקה לו כל כך.

מירי הועברה למוסד לילדים בצפון, אך לא הצליחה להסתגל לאווירה המוסדית. היא כה השתוקקה לחום, אהבה ותשומת לב אישית. את מה שלא יכלה לקבל שם במוסד, היא חיפשה במקום אחר – ברחוב. כשסירבה ללכת ללימודים בבית הספר, הבינו הרשויות שמירי לא יכלה להישאר במקום זה. כעת כבר בגיל ההתבגרות, היא הועברה למוסד בגוש דן, שם יצרה קשר טוב עם אם הבית, אישה טובת לב במיוחד. האישה הנבונה קלטה שמצבה הנפשי המעורער של מירי כתוצאה משנות טראומה רבות דורש טיפול מקצועי מיידי על מנת לרפאות את נפשה הפצועה. 

אם הבית הכירה היטב את העבודה המקצועית והמסורה של "בית חם" בקידום בריאות הנפש וטיפול בטראומה. ללא שהיות, היא הפנתה את מירי לאבחון במרפאת בני ברק הסמוכה, אחת מ-7 מרפאות בריאות הנפש שהארגון מפעיל.

לאחר תהליך ארוך של טיפול רב-תחומי פרטני וקבוצתי, המודעות העצמית של מירי החלה לפרוח. בתוכנית שיקום תעסוקתי של בית חם, בליווי צוות מקצועי ומסור לאורך כל הדרך, רכשה מירי כישורי חיים, כישורי תעסוקה וקשרים בין-אישיים. ביטחונה העצמי עלה בצעדים זעירים – זהירים ולאחר מכן, בקפיצות גדולות. היא החלה להפגין אכפתיות כלפי הסביבה, לתת אמון בזולת ולבנות לעצמה חיי חברה תקינים. הטיפול והשיקום המקיפים שמירי זכתה לקבל בבית חם על סף גיל הבגרות מנעו ממנה להפוך למטופלת פסיכיאטרית כרונית.

כיום, מספר שנים אחרי שסיימה מירי לימודי עבודה סוציאלית היא מצליחה לסייע ולהעניק למטופליה ממקום עמוק ומבין באמת ולהדליק גם אצלם את הניצוץ החבוי בלב

סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של אלון

מעט לאחר שחרורו מאשפוז פסיכיאטרי, אימו חלתה במחלה קשה. יוסי טיפל בה בבית במסירות מופלאה, אך לדאבון לב כולם, לאחר כמה חודשים היא נפטרה….

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של יוני

יוני נכנס לחדר הורים לאט ובשקט… הוא לא רצה שאמא תשמע אפילו את נעלי הקרוקס שלו…
"שתישן …" חשק את שפתיו. מזמן יודע יוני שהשינה מיטיבה עם אמא.
"אבל היום… היום אמא הבטיחה שתקח אותי לים. הלכתי בעצמי לחנות ובחרתי גלגל ים אדום," מלמל יוני לעצמו… ויצא מהחדר.
היה זה הטיול הראשון אותו הבטיחה אוסנת, אימו של יוני, בחופשת הקיץ הארוכה… והנה הגיע השעה המיועדת והיא ישנה ….

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של רן

רן גדל בבית עם קשיים כלכלים קיצונים ובנוסף, אחיו אובחן כחולה סכיזופרניה ומאניה דיפרסיה קשה. המחלה התבטאה באלימות, קללות, זריקת חפצים על בני הבית ועוד…

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של עידו

את הסיפור הזה נתחיל ברשותכם מהסוף. עידו נשוי באושר ואב לבן מקסים. מרוויח משכורת מכובדת ומתגמלת בתפקידו כאיש קריאטיב במשרד פרסום מהגדולים בארץ…

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורה של אפרת

אפרת הייתה הנערה המוצלחת והיפה שתמיד כולם רצו בחברתה ובקרבתה. היא נישאה בגיל יחסית צעיר לחבר איתו הייתה כ-5 שנים .
החיים המשותפים גילו בפניה אדם שנראה שכלל לא הכירה משנותיהם המשותפות…

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של רמי

רמי נולד לסביבה עזובה – בית לא מתפקד, הורים לא בריאים בנפשם ועוני משווע. ככל שרמי, בעל הנפש העדינה והרגישה, גדל, כך התעמקו הצלקות הנפשיות. כאשר הוא הגיע לסף יכולת ההתמודדות….

קרא עוד »