האור שבלב

// סיפורה של מירי

מירי הייתה תינוקת מקסימה שנולדה להורים אוהבים ממעמד סוציואקונומי נמוך מאוד. משפחתה התגוררה בדרום תל אביב. הוריה היו עמלי כפיים שהזיעו רבות לפרנסם,  האם עבדה בניקיון בתים בזמן שהאב, נהג משאית, נעדר שעות ארוכות מהבית עקב עבודתו.

בחודשים לפני לידתה חלתה אמה של מירי במחלה ניוונית קשה, דבר שהקשה עליה את הטיפול בפעוטה לאחר הלידה. בעקבות זאת נאלץ האב לשהות זמן רב בבית על מנת לטפל באשתו החולה ובבתו התינוקת. המשבר הכלכלי הטיל צל של ייאוש על בני הבית, והמצב היה עגום עד מאד.

פתיל חייה של האם הצעירה המשיך לדעוך בעקביות עד לפטירתה הטראגית לאחר שלוש שנים. לבעל השכול לא היו כלים להתמודד עם האסון הכבד ומירי הקטנה נשארה בודדה, מופנמת ומוזנחת. הדחייה החברתית ממנה סבלה המשיכה לרדוף אותה כמו צל במשך כל שנות ילדותה ונערותה. אביה התדרדר לסמים קשים שגרמו לפגיעה חמורה בכבד. לאחר ניסיונות שיקום רבים שלמרבה הצער, הסתיימו בכישלון, נאלצו רשויות הרווחה להוציא את מירי מביתה. היא עברה לגור אצל משפחת אומנה שם, טיפלו בה במסירות והעניקו לה את החום והאהבה שכל כך חסרו לה.  

אך גם שם המשיך המזל הרע לרדוף את היתומה הצעירה. מירי עברה התעללות משך תקופה ארוכה ע"י דוד המשפחה האומנת, שגילויי חיבה המזויפים שלו היוו מענה מחריד לחום שהיתה זקוקה לו כל כך.

מירי הועברה למוסד לילדים בצפון, אך לא הצליחה להסתגל לאווירה המוסדית. היא כה השתוקקה לחום, אהבה ותשומת לב אישית. את מה שלא יכלה לקבל שם במוסד, היא חיפשה במקום אחר – ברחוב. כשסירבה ללכת ללימודים בבית הספר, הבינו הרשויות שמירי לא יכלה להישאר במקום זה. כעת כבר בגיל ההתבגרות, היא הועברה למוסד בגוש דן, שם יצרה קשר טוב עם אם הבית, אישה טובת לב במיוחד. האישה הנבונה קלטה שמצבה הנפשי המעורער של מירי כתוצאה משנות טראומה רבות דורש טיפול מקצועי מיידי על מנת לרפאות את נפשה הפצועה. 

אם הבית הכירה היטב את העבודה המקצועית והמסורה של "בית חם" בקידום בריאות הנפש וטיפול בטראומה. ללא שהיות, היא הפנתה את מירי לאבחון במרפאת בני ברק הסמוכה, אחת מ-7 מרפאות בריאות הנפש שהארגון מפעיל.

לאחר תהליך ארוך של טיפול רב-תחומי פרטני וקבוצתי, המודעות העצמית של מירי החלה לפרוח. בתוכנית שיקום תעסוקתי של בית חם, בליווי צוות מקצועי ומסור לאורך כל הדרך, רכשה מירי כישורי חיים, כישורי תעסוקה וקשרים בין-אישיים. ביטחונה העצמי עלה בצעדים זעירים - זהירים ולאחר מכן, בקפיצות גדולות. היא החלה להפגין אכפתיות כלפי הסביבה, לתת אמון בזולת ולבנות לעצמה חיי חברה תקינים. הטיפול והשיקום המקיפים שמירי זכתה לקבל בבית חם על סף גיל הבגרות מנעו ממנה להפוך למטופלת פסיכיאטרית כרונית.

כיום, מספר שנים אחרי שסיימה מירי לימודי עבודה סוציאלית היא מצליחה לסייע ולהעניק למטופליה ממקום עמוק ומבין באמת ולהדליק גם אצלם את הניצוץ החבוי בלב

סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורה של אפרת

  סיפורה של אפרת אפרת הייתה הנערה המוצלחת והיפה שתמיד כולם רצו בחברתה ובקרבתה. היא נישאה בגיל יחסית צעיר לחבר איתו הייתה כ-5 שנים .

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של רמי

  סיפורו של רמי רמי נולד לסביבה עזובה – בית לא מתפקד, הורים לא בריאים בנפשם ועוני משווע. ככל שרמי, בעל הנפש העדינה והרגישה, גדל,

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורו של ישי

סיפורו של ישי ישי, בן בכור, בעל יכולות מנהיגות בולטות. גדל ברמת גן והשתלב בבתי ספר ותיכונים מהמובילים בעיר. אביו נפטר בעודו בכיתה י"א מה

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
מיכל גנוט

סיפורה של שלומית

  סיפורה של שלומית שלומית, בת 27 מצפון הארץ הייתה בתיכון תלמידה מצטיינת. הרצון שלה להשתלב במוסד לימודים יוקרתי הכריח אותה לעזוב את הבית ולנדוד

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
Esty

סיפורה של דפנה

מה היית עושה לו יום אחד בהיר, מישהו היה מחליט שאתה חולה נפש – מדומיין – והיה מזמין אחים בלבן שהיו לוקחים אותך לאשפוז בכוח במחלקה פסיכיאטרית? אם לא היית חולה קודם, וודאי היית מאבד את שפיות דעתך – הלא כן?!

קרא עוד »
סיפורים של גיבורים
Esty

סיפורו של שוקי

שוקי היה המוכשר והמוצלח של הבית, הוא גדל בשכונה ירושלמית מטופחת. אביו כיהן במשרה ציבורית מרכזית ומשפיעה ואמו דאגה לכל צרכי הבית במסירות אין קץ.
לילה חורפי אחד שוקי התעורר מיוזע ורועד כעלה נידף הוא חלם שעוקבים אחריו, מנסים לגייס אותו לשב"כ.

קרא עוד »