לוקחים אחריות חברתית ומצמיחים את העסק שלכם !​

מחקרים קובעים כי גיוון תעסוקתי בדגש על העסקת אנשים עם מוגבלות, תורם לצמיחה של העסק מעשיר את ההון האנושי ומביא לתוצאות טובות יותר. קחו אחריות חברתית ותראו איך אתם עוזרים בעצם לעצמכם ולעסק שלכם. 

חישבו רגע על מקום העבודה שלכם… מי עובד אתכם? את מי אתם רואים בסביבה על בסיס יומי? הייתם יכולים למפות את סוג וסגנון האנשים? גיוון תעסוקתי מתייחס לנושא העסקת עובדים ממגוון אוכלוסיות מופלות המתקשות להשתלב בשוק החופשי, אוכלוסיות מופלות על רקע גיל, מגדר, מוצא, אתניות, אנשים עם מוגבלות ועוד. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ- 2018 ישראל נמצאת במקום לא טוב מבחינת הגיוון התעסוקתי.

נתמקד בתרומה שיש לעסק שלך בהעסקת אנשים עם מוגבלות.

בישראל 1.55 מיליון אנשים עם מוגבלות, 18% מהאוכלוסייה הבוגרת המהווים 21% מהאוכלוסייה הכללית. ניתוח של הנתונים באופן מפורט מעלה כי בישראל ישנם מעל חצי מיליון איש הסובלים ממוגבלות כל שהיא, שיכולים לעבוד ולתרום פעמיים למשק: גם כלכלית וגם ערכית.

אז המחשבה הבאה בטח תהיה "איפה המדינה? הממשלה? למה אף אחד לא עושה שום דבר?" אז זהו, שעושים. על מה וכמה ניתן להתווכח אבל בשנים האחרונות ישנה התעוררות מדינית ונחקקו חוקים ותקנות להגברת שילוב אנשים עם מוגבלות בתעסוקה.

אז מה עוד אפשר לעשות? לתהליכים יש את הקצב שלהם ועדיין יש פה מספר לא מבוטל של אנשים המבקש לממש את זכותו הבסיסית לחיות את חייו בכבוד ואין לו 50 שנה לחכות…

כאן אנחנו המעסיקים  נכנסים לתמונה. על אחריות חברתית שמעתם? בדיוק כמו שאנו עוזרים לגברת הקשישה לסחוב את הסל לקומה השלישית, או לתת לאימא עם התינוק הצורח להיכנס לפנינו בתור לרופא ועוד כל מיני מעשים יומיומיים שאנו עושים "על הדרך" שבעינינו נתפסים כעזרה לזולת, גורמים לנו להרגיש די טוב עם עצמנו, אולי אפילו נרשמים בכרטיסיה של מעלה והם לגמרי לקיחת אחריות על סיטואציות חברתיות שיכלנו ובחרנו לתרום לפתרונם או לפחות לקידומם. בדיוק כמו לקחת אחריות על תעסוקת אנשים עם מוגבלויות, רק עם קצת יותר מחשבה קדימה ולאורך זמן, פחות כאן ועכשיו.

אם ניקח את המצבים מחיי היומיום שתיארנו, אפשר פשוט לראות את הרחבת היריעה שלהם. אחרי שסחבנו את הסל, זו ההזדמנות גם לעצור לרגע ולהכיר את הקשישה, לשמוע על חייה ולספוג קצת זוויות חשיבה מעניינות ופרספקטיבות על החיים. לפתוח בשיחה ולחלוק חוויות על גידול ילדים עם האם והתינוק שזה הרגע נתנו להם לעקוף בתור ולגלות שאנו די שותפים לגורל. אנו נתרם מכך לא פחות, כנראה באופן זהה, אולי אפילו יותר. 

הרווח גם מעסיק ועובדים קשובים יותר, סובלניים יותר, טובים יותר

בהעסקת אנשים עם מוגבלות ובכלל, חרדים, ערבים, נשים, אתיופים, מבוגרים וכו' נרוויח פעמיים: גם חברה מעניינת, מגוונת, מעשירה ומלמדת וגם כלכלית. מחקרים רבים מצאו שגיוון חברתי טוב לעסקים ומעלה את הרווחים. העסק זוכה בעובדים ייחודיים שלעבודה יש ערך נוסף עבורם והיא תיעשה על הצד הטוב ביותר, העסק ממותג כחברתי וזה טוב ללקוחות, לפרסום ולמכירות.

כבר יש כיום המון מעסיקים וחברות שהבינו את זה ומגשימים את החזון, מי מהם שעושה זאת בשקט ובטבעיות לא מתאמצת ומי שמשתף ורותם את הקהל עם מודעת "כאן עובדים אנשים עם צרכים מיוחדים, נא התאזרו בסבלנות". הערכתנו היא לכולם.

כמובן שאנחנו נותנים דוגמת מיקרו-קוסמוס אישית ומעידים על הרמוניה (לא פחות!) חרדית-חילונית, צעירה-בוגרת, ישראלית-ערבית, גברית-נשית, אנשים עם-ללא מוגבלות, ומעבירים את המסר לכל אדם, ארגון או עסק הבא עמנו במגע. זה בדם שלנו וחלק בלתי נפרד מאתנו.

אנו פונים לכל בעל עסק שהגיוון התעסוקתי עדיין לא חלק מחייו: קח אחריות זה ישתלם לך. בואו נדאג שנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה 2019 יהיו מדאיגים פחות.

נגן וידאו

מעסיק יקר

אם הנך מעוניין להצטרף למעגל המעסיקים הידידים שלנו
ולקלוט לעסק שלך עובדים מצויינים שיתרמו להצלחתך
נא מלא/י את פרטיך ונשמח להיות בקשר:)